Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności
Infolinia 61 850 40 00
Pogotowie energetyczne 991
.tabs-body img { max-height: 200px; } .m-n1 { margin: -0.4rem; } .image-tab-img { height: 200px; width: 100%; background-size: cover; background-repeat: no-repeat; background-position: center; } .article-datebox-month, .article-datebox-year { font-weight: 300; color: #003087; } /*.article-box {*/ /* height: 290px;*/ /* background-color: #F9FAFC;*/ /*}*/ .articlebox-titles { overflow: hidden; } .date-box { color: #003087; } .article-card:hover .date-box { color: #003087; }

Odpowiedzialny biznes

Jesienna edycja akcji „Kwiat za grat” w Szczecinie pobiła rekord odwiedzających

Szczecinianie skorzystali z pięknej, jesiennej pogody i tłumnie przybyli w na Jasne Błonia, by wymienić elektrośmieci na sadzonki roślin. Październikowa edycja wydarzenia przeszła wszelkie oczekiwania organizatorów. Kwiaty rozeszły się w ciągu godziny, a uczestnicy zapełnili kilka kontenerów starym i zepsutym sprzętem elektronicznym.

Studenci Uniwersytetu Szczecińskiego już po raz czternasty zorganizowali akcję ekologiczną „Kwiat za grat”. Enea Operator jako sponsor ufundowała setki roślin, które trafiły do mieszkańców Szczecina. Odwiedzający w zamian za sadzonki przynosili drobne AGD,  odkurzacze, telewizory, drukarki, a także ładowarki, telefony, tablety czy suszarki. Wydarzenie odbywa się cyklicznie od 2008 roku i organizowane jest przez Radę Samorządu Studenckiego Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Stowarzyszenie Inspiracje Młodych. Enea Operator fundując sadzonki kwiatów domowych, balkonowych i ogrodowych została już po raz czwarty partnerem wydarzenia. Jesienna edycja była wyjątkowa, ponieważ rozdawano m.in. sadzonki magnolii, które szczecinianie uważają za symbol swojego miasta.

 

Tłum ludzi, którzy skorzystali z tej akcji, pokazuje nam, jak ważne jest, by takie wydarzenia organizować regularnie. Inicjatywa studentów Uniwersytetu Szczecińskiego wpisała się już na stałe w harmonogram naszych działań. Na prośbę mieszkańców Szczecina i okolic będzie organizowana dwa razy w roku. Sami wspominali, że dzięki takim akcjom mobilizują się, by zebrać te śmieci i przywieźć je do utylizacji, a nie trzymać w domu lub wyrzucać do osiedlowego kosza – powiedział  Michał Cebula, wiceprezes Enei Operator ds. pracowniczych.

 

Projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem i przerósł oczekiwania organizatorów. Przy stanowisku pojawiło się wiele rodzin z dziećmi, seniorów i młodzieży. Już pół godziny przed rozpoczęciem, ustawiła się długa kolejka. Inicjatywa oprócz możliwości recyclingu problematycznych odpadów, dała  również przestrzeń do wymiany wiedzy oraz rozmów o ochronie środowiska i edukacji proekologicznej.

 

 Rośliny są jedynie symbolicznym podziękowaniem za przyniesienie elektrośmieci. Głównym celem akcji jest propagowanie  ochrony środowiska. Staramy się przekazywać uczestnikom informację, że istnieje możliwość, by oddawali te śmieci w miejsce, gdzie zostaną one posegregowane i poddane recyclingowi. Nie muszą ich wywozić do lasów czy składować, jak niektórzy niestety mają jeszcze w zwyczaju. W zamian za dobry uczynek dla natury zostają obdarowani roślinami – informuje Grzegorz Biskowski z Rady Samorządu Studenckiego, Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego.

 

Kolejna edycja akcji „Kwiat za Grat” w Szczecinie planowana jest na wiosnę 2022 roku.

pokaż więcej
7
Podziel się na:
zobacz także
Dbamy o Twoje bezpieczeństwo - Ty też o nie zadbaj
„Przyłącz się do czytania” – Enea Operator otworzyła pierwszy kącik czytelniczy
Kolorowy banner z ekologicznym przekazem ozdobił GPZ w Wałczu.
Enea Operator – działamy dla natury z #ENERGIAnaturalnie
.pimcore_block_buttons{ height: fit-content }