Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności
Infolinia 61 850 40 00
Pogotowie energetyczne 991
ul.pdf-ul { list-style: none; } li.pdf-li { padding-left: 1.3em; }

Teczka prasowa

Enea Operator zbuduje magazyn energii do stabilizacji pracy sieci

Enea Operator wybuduje magazyn energii o mocy 8 MW, którego zadaniem będzie stabilizacja pracy sieci i poprawa jakości dostarczanej energii elektrycznej. Inwestycja powstanie na terenie rozdzielni sieciowej Smolnica k. miejscowości Lipka w powiecie złotowskim (woj. wielkopolskie).

Enea Operator uzyskała zgodę Urzędu Regulacji Energetyki na wybudowanie bateryjnego magazynu energii u zbiegu trzech ciągów linii średniego napięcia w okolicy miejscowości Lipka w powiecie złotowskim w Wielkopolsce.  Głównym powodem powstania magazynu na tym obszarze jest dynamiczny rozwój energetyki rozproszonej oraz konieczność zapewnienia i podniesienia jakości dostaw energii elektrycznej na zasilanych obszarach.

 

- Magazyny energii w sieci dystrybucyjnej to już nie przyszłość, a teraźniejszość. Są niezbędne zwłaszcza w tych lokalizacjach, w których dzięki ich montażowi zagwarantujemy niezawodność i ciągłość dostaw energii elektrycznej, zmniejszymy potrzebę modernizacji sieci oraz wesprzemy efektywne i bezpieczne funkcjonowanie systemu energetycznego – mówi Marek Szymankiewicz, prezes Enei Operator. Jednym słowem poprawimy jakość energii elektrycznej dostarczanej naszym Klientom.   

 

Planowany magazyn o mocy 8 MW i pojemności 8 MWh będzie największym magazynem energii wybudowanym przez Eneę Operator oraz jednym z największych w kraju. Jego głównymi celami będą oprócz stabilizacji mocy czynnej, także przesuwanie szczytów obciążeń związanych zarówno z wytwarzaniem, jak i odbiorem energii, stabilizacja napięcia w głębi sieci średniego oraz niskiego napięcia, symetryzacja obciążenia sieci, kompensacja mocy biernej, redukcja odkształceń napięcia oraz zasilanie awaryjne.

 

W ramach inwestycji, której koszt szacowany jest na 35 mln zł, spółka stara się również o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pt. „Wsparcie wykorzystania magazynów oraz innych urządzeń na cele stabilizacji sieci – program dla Operatorów Sieci Dystrybucyjnej”. Pełen zakres zadania inwestycyjnego obejmuje: zasobnik energii, czyli system bateryjny do jej magazynowania, dwukierunkowe systemy przekształcania prądu stałego i zmiennego (DC/AC), systemy do kontroli parametrów baterii i poprawy jakości energii w sieci elektroenergetycznej zintegrowane z systemami pozyskiwania danych i sterowania używanymi w Spółce. W ramach inwestycji zostaną zapewnione elementy koniecznie do przyłączenia magazynu do sieci średniego napięcia, a także jego montaż i uruchomienie z pełnym wsparciem technicznym. Zrealizowana zostanie też kompleksowa modernizacja rozdzielnicy sieciowej wraz z liniami średniego napięcia oraz szereg prac związanych z przygotowaniem infrastruktury pod tworzoną instalację w tym systemy bezpieczeństwa.

 

Budowę magazynu energii spółka planuje zakończyć w 2026 roku.

 

 

Podziel się na:

zobacz także

.pimcore_block_buttons{ height: fit-content }