Strona korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz na podstronie Polityka Prywatności
Infolinia 61 850 40 00
Pogotowie energetyczne 991
ul.pdf-ul { list-style: none; } li.pdf-li { padding-left: 1.3em; }

Teczka prasowa

Enea Operator będzie szkolić mobilnie z wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej

Już nie tylko stacjonarnie, a także w formie mobilnej, za sprawą nowoczesnego VRbusa, swoje umiejętności z wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej będą rozwijać pracownicy służb technicznych Enei Operator. Stworzony do szkoleń system jest efektem prac badawczo-rozwojowych zrealizowanych przez spółkę dystrybucyjną we współpracy z Politechniką Poznańską i Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu.

Program szkoleniowy, opracowany przez Biuro Inicjatyw Innowacyjnych i pracowników innych jednostek spółki, zawiera trzydzieści interaktywnych scenariuszy zaprojektowanych na zeskanowanych w technologii 3D wybranych obiektach Enei Operator. Jako tło wirtualnych szkoleń posłużyło piętnaście głównych punktów zasilających (GPZ), dziewięć stacji średniego napięcia oraz ośrodek szkoleniowy prac pod napięciem (PPN) w Łagowie. Nowatorski system zakłada aktywne uczestnictwo, umożliwiając weryfikacje prawidłowości działań i podejmowanych przez uczestników szkolenia decyzji. Jest to możliwe na każdym etapie scenariusza szkoleniowego, co wpływa na zwiększenie zaangażowania, a także poszerzanie istotnej wiedzy pracowników, przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa pracy.

 

Istotnym elementem projektu było wdrożenie mobilnej stacji szkoleniowej, czyli odpowiednio zaprojektowanego i wyposażonego busa, przeznaczonego do realizacji szkoleń pracowników Enei Operator w środowisku wirtualnym. Wewnętrzną przestrzeń pojazdu podzielono na trzy strefy – dwie przeznaczone dla użytkowników do pracy z systemem VR i jedną dla technika obsługującego system szkoleniowy. Obie przestrzenie VR wyznaczono po podłodze dzięki wykorzystaniu oświetlenia LED RGBW. Nad każdą z nich w suficie ulokowano złącze do hełmu VR wraz z systemem organizacji przewodów, zapewniającym odpowiedni naciąg podczas szkolenia.

 

Tak kompleksowo opracowany i zaimplementowany system zwiększa dostępność szkoleń wśród nowych i doszkalających się pracowników. Daje także możliwość zapoznania się z materiałem osobom bez kwalifikacji zawodowych uprawniających do pracy jako elektromonter. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że opracowane przez Eneę Operator rozwiązanie może zostać wykorzystane również w kształceniu uczniów oraz studentów zainteresowanych podjęciem pracy w energetyce.

 

Opracowany system ma możliwość ciągłej rozbudowy treści o kolejne obiekty infrastruktury i nowe scenariusze szkoleniowe, co stanowić będzie dalszy etap rozwoju oprogramowania do szkoleń pracowników Enei Operator w wirtualnej rzeczywistości.

 

W tym roku rozpoczęto już wdrożenie opracowanego w ramach projektu B+R systemu do działalności operacyjnej Enei Operator w wyznaczonych obszarach.

 

Zrealizowany przez Eneę Operator przy współpracy z Politechniką Poznańską i Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu projekt badawczo-rozwojowy dofinansowany został z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

Za sprawą technologii zdjęć 3600, zainteresowanych zapraszamy do wirtualnego spaceru po VRBusie.

pokaż więcej
4

Podziel się na:

zobacz także

.pimcore_block_buttons{ height: fit-content }