Szukaj

Premiera bolidu elektrycznego PUT Motorsport Politechniki Poznańskiej sponsorowanego przez Enea Operator

W trzy sekundy rozpędza się do 100 km/h. Ma elektryczny silnik o mocy 80 KW. Zbudowany jest z włókna szklanego, ma autorski system zawieszenia, lżejsze opony niż jego poprzednicy. To bolid PM07 – najnowsza konstrukcja Zespołu Wyścigowego PUT Motosport Politechniki Poznańskiej, którego prace sponsoruje Enea Operator.

PM07 jest siódmym bolidem zbudowanym przez studentów Politechniki Poznańskiej, ale pierwszym o napędzie elektrycznym.

- Przez jakiś czas pracowaliśmy nad platformą spalinową. Uznaliśmy jednak, że nadszedł odpowiedni czas, biorąc pod uwagę zmiany na świecie, by pójść w stronę elektromobilności - tłumaczy Wiktor Jankowski, lider zespołu PUT Motorsport. Prace nad bolidem sponsoruje Enea Operator. PM07 w niemal 3 sekundy rozpędza się do „setki”, a maksymalne obroty silnika sięgają ośmiu tysięcy na minutę!

- Enea Operator z dumą wspiera projekty związane z nowoczesnymi technologiami. Jednym z nich jest elektryczny bolid, który powstał na Politechnice Poznańskiej. Nie dość, że pod żadnym względem nie ustępuje on innym tego typu pojazdom powstającym na uczelniach technicznych na świecie to jeszcze okazuje się, że jest jednym z najlepszych – podkreśla Danuta Tabaka, rzecznik prasowa Enei Operator.

Młodzi konstruktorzy z Poznania zajęli wysoką pozycję i znaleźli się w pierwszej dziesiątce w Formula Student Switzerland Virtual Event 2021. Przed nimi i ich elektrycznym bolidem kolejne starty – już za tydzień 23. września w Helsinkach. W tego typu konkursach liczy się nie tylko lokata w samym wyścigu, ale także design, a nawet biznesplan określający możliwości wykorzystania pojazdu.

Podczas premiery PM07 studenci Politechniki Poznańskiej zdradzili, że już pracują koncepcyjnie nad kolejnym pojazdem – autonomicznym. Chcą nim wystartować w przyszłorocznych międzynarodowych zawodach, w których przewidziane są starty także tego typu bolidów.   

Informacja

Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.