Szukaj

Finał wspieranego przez Eneę Operator projektu „Edukacja przez szachy”

Kolejna edycja projektu „Enea Operator Międzyszkolna Liga Szachowa” 2020/2021 turnieju rozgrywanego w ramach „Edukacja przez szachy” dotarła do finału. Medale właśnie trafiają do 30 najlepszych graczy.

Enea Operator aktywnie włącza się w programy edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży realizowane na obszarze jej działania. Nie mogło więc zabraknąć nas także w projekcie „Edukacja przez szachy”. Spółka od trzech lat jest głównym sponsorem „Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej” oraz jej wersji na czas pandemii „Enea Operator Wirtualnej Międzyszkolnej Ligi Szachowej” rozgrywanej na platformie lichess.org.

- Szachy to wspaniała dyscyplina sportu, w której Polacy od lat plasują się w światowej czołówce. To gra, która wymaga analitycznych umiejętności i kreatywności, wysiłku intelektualnego, fizycznego i odporności psychicznej. Gra, która każe jej uczestnikom wybiegać myślą daleko w przyszłość. Ale najbardziej fascynujące jest w niej to, że nie ma ograniczeń wiekowych i pozwala na równorzędne zmagania międzypokoleniowe. Jak pokazały ostatnie, trudne ze względu na pandemię koronawirusa miesiące, możliwa do rozgrywania na najwyższym poziomie także w sieci – podkreślił Michał Cebula,  wiceprezes ds. pracowniczych Enei Operator.

 „Enea Operator Międzyszkolna Liga Szachowa” to obecnie największa tego typu liga szachowa w Polsce, w której w edycji stacjonarnej udział bierze ponad 170 zawodników z 60 placówek oświatowych głównie woj. kujawsko-pomorskiego, natomiast w edycji wirtualnej – szachiści z całej Polski.

Na „Enea Operator Międzyszkolną Ligę Szachową” składa się 10 turniejów rozgrywanych w dwóch grupach: A – dla zawodników posiadających kategorię szachową i B – dla debiutantów i osób z najniższą kategorią szachową. Te z kolei podzielone są na rozgrywki w grupach wiekowych: do 9 lat, do 13 lat i do 18 lat. W tym roku ostatni, dziesiąty turniej rozegrany został w czerwcu.

Przekazywane przez naszą spółkę fundusze wspierają m.in. organizację cyklu turniejów oraz zakup nagród i medali dla najlepszych zawodników. Enea Operator sponsorowała także zakupy zestawów szachowych z zegarami pozwalające na w pełni profesjonalne rozgrywki.

- Pomysł na ligę to szansa dla tych, którzy uczą się szachów w szkole, od rodziców, od dziadków, ale nie uczestniczą w dodatkowych zajęciach. Stworzenie im szansy współzawodnictwa między równymi sobie a także możliwość obserwowania partii lepszych zawodników być może będzie dodatkowym bodźcem do podniesienia umiejętności szachowych – mówił Arkadiusz Matczyński, pomysłodawca i realizator projektu „Edukacja przez szachy”, który w kwietniu 2021 r. otrzymał nagrodę Hetmana 2019 podczas gali w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Nagroda dla projektu „Edukacja przez szachy”, a przez to dla będącej jego zasadniczą częścią „Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej”  bardzo nas cieszy, bo widzimy, że tego typu wydarzenia dzięki ogromnemu zainteresowaniu wśród dzieci i młodzieży szybko zyskują rangę rozgrywek ogólnopolskich i uznanie wśród najwyższej klasy ekspertów,

Informacja

Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.