Szukaj

„Przyłącz się do czytania” – ENEA Operator otworzyła pierwszy kącik czytelniczy

Z okazji Dnia Dziecka, ENEA Operator wyposażyła kącik czytelniczy dla dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego TPD na osiedlu Żydowce-Klucz w Szczecinie. Biblioteczka została zaopatrzona w książki i gry, z których korzystać mogą wszyscy wychowankowie. Otwarciu kącika towarzyszyło wspólne czytanie, zabawy i rozmowy o zamiłowaniu do czytania.

ENEA Operator jako Spółka odpowiedzialna społecznie, realizuje projekty, które swoim zasięgiem obejmują różne grupy wiekowe. Projekt „Przyłącz się do czytania” powstał, by dawać dzieciom szansę na rozwój i możliwości kreatywnego spędzania czasu. Pierwszym miejscem, w którym powstała biblioteczka i przestrzeń do relaksu jest Placówka Wsparcia Dziennego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Szczecinie przy ul. Rymarskiej. Wychowankowie placówki, często nie mają szansy na zdobywanie wiedzy i rozwijanie pasji w swoim naturalnym środowisku. Placówka daje im przestrzeń do tego, by mogły spokojnie się uczyć, wyrażać twórczo i kreatywnie spędzać czas wolny. Właśnie takie miejsca wybiera Enea Operator do swojego nowego projektu.

Tworząc miejsca do zabawy, nauki i relaksu dla dzieci ze środowisk mniej uprzywilejowanych, otwieramy im drogę do poznawania świata. To jest pierwszy taki  kącik czytelniczy w ramach projektu. Kolejne takie biblioteczki chcemy stworzyć w mniejszych miejscowościach, na terenie działania naszej spółki. Dla dzieci korzystających z tego rodzaju placówek, to często jedyne miejsca, gdzie mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania. I my chcemy im w tym pomagać. Inspirować je i dodawać im energii do działania – powiedział prof. Wojciech Drożdż, p.o. prezesa ENEI Operator.

Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci podejmuje działania skupiające się na poprawie sytuacji dzieci i ich rodzin. Udziela im wszechstronnej opieki. Wyrównuje ich szanse do wychowania w rodzinie, dostępu do nauki czy też opieki zdrowotnej. Pomaga w obowiązkach szkolnych i organizuje czas wolny. Celem TPD jest integrowanie dzieci i wskazywanie im, że nie ważne skąd pochodzą i czego doświadczyły – mogą w przyszłości osiągnąć wszystko. 

Dziękujemy ENEI Operator za stworzenie biblioteczki w Placówce Wsparcia Dziennego TPD przy ul. Rymarskiej. Wychowankowie lubią czytać książki, wzbogacają swoją wyobraźnię oraz rozwijają umiejętności lepszego rozumienia tekstów i poleceń, co później ma rezultaty w dalszej edukacji. Dziękuję w imieniu dzieci za zakup książek i gier do placówki. Dla dzieci to bardzo ważne miejsce, które na pewno wpłynie pozytywnie na ich rozwój – informuje Kamila Dąbrowska, kierownik i wychowawca w obdarowanej placówce.

Dzieci zapytane, czy lubią czytać, chórem odpowiedziały, że tak. Chętnie opowiadały o swoich doświadczeniach czytelniczych i o tym, dlaczego lubią czytać książki.  

– W książkach są fajne rzeczy, które można sobie wyobrażać, są w nich fajne obrazki i można się z nich dużo dowiedzieć. Książką można się rozśmieszyć, bo są śmieszne i są w nich np. słodkie konie – chętnie opowiadały podczas rozmowy.

Taka reakcja dzieci na biblioteczkę, pokazuje, że nasze działania mają sens. Zapraszając najmłodszych do wspólnego czytania, możemy pokazać im świat, który niestety dość często nie jest dla nich tak łatwo dostępny. Radość, ciekawość i chęć opowiadania o tym, czego się dowiedziały, otwiera w nich naturalną chęć do zdobywania wiedzy. Realizując projekt „Przyłącz się do czytania” dajemy im tylko narzędzia do działania. Miło patrzeć, że chętnie po nie sięgają i rozwijają swoje pasje – dodaje Monika Błaszyk, rzecznik prasowy OD Szczecin ENEI Operator

Informacja

Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.