Szukaj

Enea Operator wykorzystuje technologię digitalizacji danych w kontrolach nielegalnego poboru energii elektrycznej

Digitalizacja to nic innego, jak przetwarzanie wszelkich materiałów tradycyjnych, takich jak na przykład druki, ankiety, formularze i umowy na  cyfrową formę.
Enea Operator zastosowała tę technologię podczas kontroli nielegalnego poboru energii elektrycznej, wykorzystując elektroniczny długopis.

Spółka wyposażyła kontrolerów w długopisy cyfrowe, wygenerowane z systemu IC Pen a także w odpowiednie protokoły i tablety z zainstalowaną aplikacją mobilną do obsługi długopisów. Cały proces jest niezwykle prosty. W trakcie kontroli pracownik sporządza protokół długopisem, który posiada piszący wkład i jest jednocześnie skanerem. Dzięki wbudowanej mobilnej aplikacji, po złożeniu podpisów na dokumencie przez obie strony i zakończeniu kontroli, formularz zostaje przesłany na serwer firmowy. Od tego momentu elektroniczna wersja protokołu jest dostępna nie tylko dla kontrolera, ale także dla osób obsługujących dokumentację w biurze obsługi klienta. Oryginał dokumentu  zostaje przekazany osobie kontrolowanej.

- Najważniejszą funkcjonalnością całego systemu jest fakt, że formularze, wykorzystywane w procesie są unikatowe. Jedynie oryginalny formularz zostanie przyjęty przez aplikację. Wyklucza to zatem tworzenie jakiejkolwiek kopii.Dodatkowo wszystkie protokoły kontroli wypełnione cyfrowym długopisem posiadają znacznik czasu, który w prosty sposób pokazuje historię tworzenia dokumentu. powiedział Grzegorz Marciniak, Dyrektor Departamentu Zarządzania Informacją Pomiarową Enei Operator.

Każdy podpis składany przy pomocy długopisu elektronicznego ma cechy  biometryczne, które są zapisane, rozpoznawane oraz porównywane przez system. Długopis zbiera takie dane jak siła nacisku i kąt pisania. Prawdopodobieństwo sfałszowania podpisu jest właściwie niemożliwe.

- Długopis elektroniczny i oprogramowanie, w które wyposażyliśmy naszych pracowników przynosi spółce wymierne korzyści. Oszczędzamy nie tylko czas i pieniądze, optymalizujemy komunikację i skracamy czas obiegu dokumentów, ale przede wszystkim zapewniamy bezpieczeństwo danych. Odczytanie danych przechowywanych w elektronicznym długopisie jest bowiem możliwe jedynie po połączeniu z firmowym serwerem, za pomocą odpowiednich uprawnieńpodsumował Marek Szymankiewicz, wiceprezes ds. infrastruktury sieciowej Enei Operator.

Testy wykorzystania digitalizacji danych przy pomocy cyfrowego długopisu okazały się na tyle skuteczne, że Enea Operator stosuje tę technologię podczas wszystkich przeprowadzanych kontroli nielegalnego poboru energii elektrycznej.

Dzięki cyfrowemu systemowi, spółka zyskała narzędzie, które pozwala także na sprawną archiwizację, wyszukiwanie i weryfikację elektronicznych wersji protokołów i formularzy.

Więcej informacji można uzyskać pod linkiem:   

https://www.operator.enea.pl/oeneioperator/publikacje-merytoryczne

 

Informacja

Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.