Szukaj

Enea Operator z kolejnym dofinansowaniem na budowę inteligentnych sieci elektroenergetycznych

Projekty zakładają modernizację i przebudowę linii oraz stacji średniego i niskiego napięcia wraz z ich automatyzacją. Enea Operator podpisała umowę z Ministerstwem Klimatu o dofinansowanie ze środków unijnych projektów budowy elektroenergetycznej sieci inteligentnej na terenie: Poznania, Zielonej Góry oraz Gorzowa Wielkopolskiego wraz z powiatem, a także powiatów: nowosolskiego, strzelecko-drezdeneckiego i choszczeńskiego.

Celem wdrożenia projektów jest zapewnienie efektywnego i zrównoważonego, pod względem ekonomicznym i technicznym, systemu energetycznego. Ich łączna wartość to niemal 56,9 mln zł, a unijne dofinansowanie wynosi ponad 39,7 mln zł. Projekty „Budowa elektroenergetycznej sieci inteligentnej poprzez modernizację i przebudowę linii i stacji SN i nn, automatyzację linii i stacji w wyniku zastosowania zdalnego sterowania i elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej, w tym wskaźników prądów zwarciowych” obejmują: Poznań, Zieloną Góra, Gorzów Wielkopolski wraz z powiatem oraz powiaty: strzelecko-drezdenecki, choszczeński i nowosolski.

Podpisanie kolejnej umowy na dofinansowanie naszych działań ze środków Unii Europejskiej wspomaga konsekwentną realizację programu tworzenia sieci inteligentnej na obszarze północno-zachodniej Polski. Realizacja tych projektów pozwoli nam przede wszystkim zdecydowanie efektywniej zarządzać zdalnie siecią, a także zredukować straty energii elektrycznej. Poszerzy również możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii, co jest priorytetem w proekologicznych działaniach Grupy Enea – poinformował Andrzej Kojro, prezes Enei Operator, który razem z Markiem Szymankiewiczem, wiceprezesem ds. infrastruktury sieciowej podpisał umowę. - Koniec inwestycji zaplanowaliśmy na grudzień 2022 roku – dodał Andrzej Kojro.

Projekty związane z budową inteligentnych sieci elektroenergetycznych o charakterze pilotażowym i demonstracyjnym realizowane będą w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Efektem ich wdrożenia będzie realizacja sieci inteligentnej (tzw. Smart Grid) o ośmiu funkcjonalnościach:

  • monitoringu obciążenia sieci w czasie rzeczywistym wraz z wizualizacją,
  • automatycznej identyfikacji błędów (wraz z systemem naprawczym),
  • dynamicznej rekonfiguracji sieci dla zoptymalizowania funkcjonowania sieci,
  • kontroli przepływu mocy czynnej i biernej (m.in. sterowanie źródłami rozproszonymi i kompensatorami mocy biernej),
  • automatycznej kontroli poziomu napięcia i poziomu mocy biernej na magistrali,
  • automatycznej dostawy usług systemowych (m.in. kontrola napięcia, częstotliwości i regulacji mocy biernej),
  • pomiaru obciążenia w czasie rzeczywistym wraz z wizualizacją,
  • zarządzania energią przez odbiorcę.

Celem realizacji projektów jest zapewnienie efektywnego oraz zrównoważonego pod względem ekonomicznym i technicznym systemu energetycznego, o niskim poziomie strat oraz wysokim poziomie jakości oraz bezpieczeństwa dostaw i ich ochrony. Planowany termin ukończenia prac to końcówka 2022 roku.

Informacja

Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.