Szukaj

Pasjonaci historii z Grupy Enea uczcili stulecie polskiej niepodległości

16 listopada był ważnym dniem w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Grupie Enea. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbył się finał Konkursu „100 lat WielkoPOLSKO!”. Dziesięciu najlepszych znawców historii w Grupie rywalizowało o Nagrodę Prezesów Enei i Enei Operator.

Uroczystość uświetnił koncert zespołu Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury w Śremie oraz okolicznościowy wykład o historii energetyki. Wydarzenie, które było jedną z ważniejszych inicjatyw Grupy Enea w ramach obchodów stulecia niepodległości. Rozpoczęło się od uroczystego odśpiewania hymnu narodowego. Gości przywitał pomysłodawca konkursu, Andrzej Kojro, prezes Enei Operator. – „Kto nie szanuje przeszłości, nie jest wart teraźniejszości i nie ma prawa na przyszłość” – to credo Józefa Piłsudskiego jest prostym drogowskazem i pokazuje, że punktem wyjścia do pokochania własnej Ojczyzny jest przede wszystkim poznanie jej historii, zrozumienie teraźniejszości, a następnie wytrwała praca o lepsze jutro – powiedział prezes Andrzej Kojro.

Wstępem do wielkiego finału był wykład dr. inż. Andrzeja Grzybowskiego z Politechniki Poznańskiej na temat stu lat polskiej energetyki. Następnie goście wysłuchali utworów polskiej muzyki estradowej, które szczególnie zapisały się w historii i pamięci Polaków. Nie zabrakło takich piosenek jak „Chcemy być sobą” Perfectu, „Dni, których nie znamy” Marka Grechuty, czy „Niech żyje bal” Maryli Rodowicz. Wszystko to w wykonaniu solistów oraz Orkiestry Kameralnej Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury w Śremie.

Najważniejszym punktem wydarzenia był wielki finał konkursu historycznego. Kilka tygodni wcześniej blisko stu pracowników z całej Grupy Enea zmierzyło się z niełatwym testem eliminacyjnym, a 30 najlepszych – z piątkowym testem półfinałowym. Poziom był bardzo wysoki i wymagał wiedzy z zakresu historii Polski od 1918 r. do teraźniejszości. Półfinał wyłonił najlepszą dziesiątkę pasjonatów historii, którzy losowo zostali podzieleni na dwa pięcioosobowe zespoły: Dmowskich i Paderewskich. Walka od samego początku była zacięta, a pracownicy wykazali się nie tylko dużą wiedzą, ale i refleksem w udzielaniu odpowiedzi.

Poza konkursem, Enea Operator zadbała o odpowiednie uczczenie rocznicy w wielu lokalizacjach, w których działa. Na 150 budynkach naszej infrastruktury zawisły banery przedstawiające Ojców Niepodległości – Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Józefa Piłsudskiego.

Informacja

Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.