Szukaj

Praktyczne porady - oszczędne użytkowanie energii

Oszczędne korzystanie z energii elektrycznej to nie tylko niższe rachunki, ale również zmniejszenie szkodliwego oddziaływania na środowisko urządzeń produkujących energię elektryczną. Oszczędzanie energii nie musi oznaczać rezygnacji z komfortu użytkowania - nowoczesny sprzęt elektryczny jest nie tylko wygodny w użyciu, ale i znacznie bardziej energooszczędny niż ten produkowany 10 - 15 lat temu. Również zmiana sposobu korzystania z urządzeń elektrycznych może przyczynić się do obniżenia zużycia energii.

Jak racjonalnie korzystać z energii elektrycznej?

Przeciętne roczne zużycie energii elektrycznej w domach jednorodzinnych szacowane jest na 3000 - 4000 kWh, jeśli elektrycznej nie wykorzystuje się do podgrzewania wody i ogrzewania. Orientacyjnie można przyjąć, że udział w ogólnym zużyciu energii elektrycznej poprzez poszczególne grupy odbiorników kształtuje się następująco:

  •  - chłodziarki - 28%
  •  - oświetlenie - 20%
  •  - kuchenka elektryczna - 20%
  •  - pralka - 10%
  •  - sprzęt RTV - 12%
  •  - inne odbiorniki - 10%

Przy racjonalnym użytkowaniu tego sprzętu oszczędności energii mogą sięgać nawet 30 - 40 %. 

Jak więc można bez ponoszenia wydatków na zakup nowych energooszczędnych urządzeń zmniejszyć zużycie prądu?

Podstawowa zasadą jest unikanie marnotrawienia energii, a więc wyłączanie zbędnego oświetlenia, wykorzystywanie pełnej pojemności pralek i zmywarek, nastawianie termostatu na optymalną dla przechowywanych produktów temperaturę wewnątrz chłodziarki. Przy korzystaniu z kuchenek elektrycznych warto tak zorganizować gotowanie, aby nie dopuszczać do wychłodzenia płyt grzewczych i ponownego ich nagrzewania. Oczywiście należy gotować wykorzystując pokrywki, gdyż nie tylko zmniejsza to zużycie energii, ale również przyspiesza gotowanie. Ważny jest również dobór odpowiednich garnków i patelni, aby całą powierzchnią przylegały do płyty. Chłodziarka, która stoi w pobliżu grzejnika lub nasłonecznionego okna z pewnością zużyje więcej energii elektrycznej niż wtedy, gdy ustawiona zostanie z dala od zewnętrznych źródeł ciepła.

Trzeba również zapewnić dobrą wentylację z tyłu chłodziarki, aby ciepło ze skraplacza nie nagrzewało jej wnętrza. Przechowywane produkty przed umieszczeniem w chłodziarce powinny być ostudzone przynajmniej do temperatury pokojowej, a parownik trzeba systematycznie odmrażać, jeśli chłodziarka nie ma automatycznego systemu odszraniania.

Pozornie niewielki pobór energii elektrycznej przez sprzęt elektroniczny utrzymywany w stanie czuwania „stand by”, jak też podłączone ładowarki, w ogólnym rozrachunku znacząco wpływa na zużycie energii. Orientacyjnie można przyjąć, że łączna moc „czuwania” wszystkich podłączonych odbiorników wynosi 20 - 50 W, co w skali miesiąca powoduje zużycie energii elektrycznej na poziomie 10 - 20 kWh. Wygodnym sposobem na uniknięcie takiego marnotrawstwa jest podłączenie tych urządzeń do listwy zasilającej wyposażonej w wyłącznik, ale niestety powoduje to w niektórych urządzeniach wykasowanie również zaprogramowanych nastawień.

W jakim stopniu oświetlenie energooszczędne wpływa na obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej?

W tradycyjnych żarówkach tylko ok 5 - 8 % pobieranej energii elektrycznej zamienia się w światło, a reszta - w ciepło. Znacznie większą efektywnością emitowania światła charakteryzują się świetlówki, zużywające ok. 5 razy mniej energii niż zwykłe żarówki przy takim samym natężeniu oświetlenia. W instalacjach domowych wykorzystywane są głównie tzw. świetlówki kompaktowe, które bez problemu można wkręcić w standardowe oprawki z gwintem E 27 lub E 14.

Czy rodzaj używanego sprzętu domowego wpływa na oszczędność energii elektrycznej?

Część urządzeń elektrycznych, których użytkowanie znacząco wpływa na zużycie energii klasyfikowana jest do klas energetycznych oznaczanych literami od A (najefektywniejsza) do G (o niskim efektywności wykorzystania energii). Produkowane są też „super” elektrooszczędne urządzenia z symbolami A+ i A++. Wysoka efektywność energetyczna jest szczególnie istotna w sprzęcie gospodarstwa domowego o dużej mocy, z którego korzysta się często i przez dłuższy czas, gdyż znacząco wpływa ona na ogólne zużycie energii elektrycznej. Dlatego przy zakupie takich urządzeń jak pralka, chłodziarka, zmywarka czy kuchenka trzeba zwracać uwagę na podawaną przez producenta klasę energetyczną, gdyż różnice w poborze energii przez podobny sprzęt o różnych klasach energetycznych mogą dochodzić do 20 - 30 %.

Jaka jest opłacalność korzystania z pomp ciepła i kolektorów słonecznych?

Pompy ciepła i kolektory słoneczne wykorzystują energię odnawialną produkowaną "za darmo", jednak do jej przetworzenia w ciepło użyteczne, potrzebne są urządzenia zasilane energią elektryczną. W rzeczywistości ponosimy więc pewne koszty jej pozyskania choć są one znacznie niższe niż z konwencjonalnych źródeł ciepła. Pompy ciepłą mogą być wykorzystywane do ogrzewania domu, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej, a ich wskaźnik efektywności oscyluje w granicach 4 - 6, co oznacza, że do pozyskania 4 lub 6 kW mocy grzewczej potrzeba tylko 1 kW mocy elektrycznej. Jednak otrzymanie taniej energii cieplnej okupione jest wysokimi kosztami inwestycyjnymi i przed podjęciem decyzji o zainstalowaniu pompy ciepła należy przeprowadzić analizę ekonomiczną dla konkretnego budynku.

Kolektory słoneczne natomiast służą przede wszystkim do podgrzewania wody użytkowej i mogą zaspokoić do 70% potrzebnej do tego celu energii. Opłacalność ich instalowania zwiększa się wraz ze wzrostem zapotrzebowania na ciepłą wodę, zatem warto brać takie rozwiązanie pod uwagę przy zagwarantowaniu ciepłej wody dla wieloosobowej rodziny.

Informacja

Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.