Szukaj

Praktyczne porady - odbiorniki energii

Do domowej instalacji elektrycznej podłączane są różnorodne urządzenia nazywane ogólnie odbiornikami energii elektrycznej. Ze względu na przeznaczenie oraz zasadę działania, klasyfikowane są one do kilku grup - oświetlenia, urządzeń grzewczych, sprzętu AGD, urządzeń elektronicznych oraz silników elektrycznych dużej mocy. Każda z tych grup wymaga nieco innej instalacji oraz doboru odpowiednich zabezpieczeń gwarantujących bezpieczną i niezawodną pracę.

Czym kierować się przy doborze oświetlenia w domu?

Planując rozmieszczenie oświetlenia pomieszczeń trzeba uwzględnić jego przeznaczenie, sposób użytkowania, wygodę obsługi jak i estetykę zamontowanych lamp i opraw, a natężenie i ukierunkowanie światła należy dostosować do charakteru wykonywanych czynności. Trzeba tez zwrócić uwagę na to, aby nie instalować dużej liczby żarówek o małej mocy, a zakładać ich mniej, ale mocniejszych.

Oświetlenie ogólne - instalowane najczęściej w formie żyrandola, plafoniery powinno zapewniać "miękkie" i równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Taki efekt uzyskuje się dzięki rozproszeniu przez klosze, rastry i odbiciu światła od sufitu. Załączanie oświetlenia zapewnia wyłącznik świecznikowy umieszczony w pobliży drzwi wejściowych. Wyłącznik można zastąpić ściemniaczem elektronicznym, co pozwoli na płynną regulację natężenia światła. Jako uzupełnienie oświetlenia ogólnego montowane są też oprawy ścienne (kinkiety), co wymaga zaplanowania miejsca ich zamocowania podczas wykonywania instalacji elektrycznej. W łazienkach należy instalować oprawy bryzgoszczelne i zamocowane w odległości powyżej 60 cm od obrysu wanny.

Oświetlenie robocze - przeznaczone do oświetlenia miejsca pracy nie może oślepiać i powodować powstawanie cieni. Do czytania, prac ręcznych wykorzystuje się lampy przenośne z nieprzezroczystym kloszem. W kuchni, przy typowej zabudowie konieczne będzie zamontowanie lamp pod szafkami - najlepiej sprawdzają się miniaturowe świetlówki rurowe lub żarówki liniowe.

Oświetlenie dekoracyjne - instalowane jest głownie jako oświetlenie punktowe z oprawami do reflektorowych żarówek halogenowych. Oprawy mogą być montowane w sufitach podwieszanych, ściankach działowych, co wymaga zwrócenia uwagi na zabezpieczenie przed nadmiernym nagrzewanie się tych elementów. Żarówki halogenowe przystosowane są do napięcia 230 V lub 12 V. Zainstalowanie halogenów niskonapięciowych wymaga podłączenia ich do zasilania poprzez transformator obniżający napięcie.

W jaki sposób podłączać do instalacji sprzęt AGD?

Drobny sprzęt elektryczny wykorzystywany w gospodarstwach domowych, taki jak miksery, krajalnice, młynki do kawy, maszyny do szycia podłącza się do dostępnych gniazdek wtykowych, niezależnie od tego, czy są to gniazda z uziemieniem czy też bez bolca ochronnego. Urządzenia te produkuje się w II klasie ochronności i nie wymagają więc dodatkowego zabezpieczenia przed porażeniem prądem. Natomiast większy sprzęt AGD (pralki, chłodziarki, kuchenki mikrofalowe) można podłączać jedynie do gniazd z bolcem uziemiającym. Trzeba też zwrócić uwagę na dopuszczalne obciążenie zasilającego je obwodu, gdyż równoczesna praca sprzętu o dużej mocy może spowodować zadziałanie wyłącznika przeciążeniowego (bezpiecznika).

Kuchenki elektryczne przystosowane są z reguły do zasilania prądem trójfazowym, a ich podłączenie wykonuje się jako stałe (bez wtyczki) do puszki przyłączeniowej umieszczonej w ścianie. Przy podłączaniu i użytkowaniu urządzeń, których obudowa może się nagrzewać (grille, opiekacze, tostery), trzeba zwracać uwagę, aby przewód przyłączeniowy nie stykał się z gorącymi elementami, co grozi uszkodzeniem izolacji.

Jakie urządzenia elektryczne wykorzystuje się do przygotowania ciepłej wody użytkowej?

Do podgrzewania wody użytkowej służą dwie grupy urządzeń elektrycznych - podgrzewacze pojemnościowe oraz podgrzewacze przepływowe. Mogą one podgrzewać wodę dostarczaną tylko do jednej baterii lub też czerpaną w kilku miejscach.

Podgrzewacze pojemnościowe wyposażone są w grzałki o stosunkowo małej mocy (2 - 3 kW) i nagrzewają wodę wypełniającą izolowany zbiornik o pojemności 10 - 200 l. Korzystanie z takiego podgrzewacza wymaga dobrania odpowiedniej do potrzeb jego pojemności, gdyż w miarę czerpania wody obniża się jej temperatura, a po wyczerpaniu całego jej zapasu, trzeba odczekać pewien czas na ponowne nagrzanie. Zaletą tego pogrzewacza jest możliwość (przy odpowiedni dużej pojemności) pobierania energii elektrycznej tylko w godzinach obowiązywania niższej (tzw. nocnej) taryfy cenowej.

Podgrzewacze przepływowe nagrzewają wodę "na bieżąco", od momentu odkręcenia zaworu i nie powodują ograniczenia w ilości czerpanej ciepłej wody. Pobierają jednak więcej energii elektrycznej (6 - 21 kW), co wymaga dysponowania odpowiednią mocą przyłączeniową. Intensywność wypływu ciepłej wody jest też uzależniona od mocy podgrzewacza i nastawionej temperatury.

Jakie systemy ogrzewania elektrycznego instalowane są w domach jednorodzinnych?

Ogrzewanie energią elektryczną jest bardzo wygodnym i niezawodnym sposobem na utrzymanie komfortowej temperatury pomieszczeń. Zwłaszcza w niewielkich, dobrze ocieplonych domach może być korzystną alternatywa dla innych systemów ogrzewania. Najtańsze pod względem kosztów inwestycyjnych będzie zainstalowanie w pomieszczeniach grzejników elektrycznych konwektorowych wyposażonych w termostat. Rozwiązanie takie jest jednak dość drogie w eksploatacji, gdyż nie pozwala na racjonalne korzystanie ze znacznie tańszej energii pobieranej poza szczytem (tzw. nocnej) przy taryfach dwustrefowych. Niedogodności tej można uniknąć instalując piece akumulacyjne z rozładowaniem dynamicznym. Dzięki zdolności do magazynowania dużej ilości ciepła umożliwiają one utrzymanie nastawionej temperatury również w okresie, gdy nie pobierają energii elektrycznej, a więc w czasie obowiązywania "droższej" taryfy dziennej. Dynamiczne rozładowanie takiego pieca pozwala na płynne dostosowywanie ilości emitowanego ciepła do aktualnych potrzeb grzewczych pomieszczenia.

Moc nominalna pieców akumulacyjnych powinna być o ok. 50% większa niż wynika to z zapotrzebowania dla konkretnego pomieszczenia, gdyż muszą zmagazynować energię cieplną na cała dobę. Zdolność do akumulacji ciepła ma również ogrzewanie podłogowe, zwłaszcza układane w grubej warstwie podkładu podłogowego. Najczęściej współpracuje ono z grzejnikami konwektorowymi, co pozwala na szybkie reagowanie na zmiany temperatury zewnętrznej. Ogrzewanie podłogowe jest też popularnym uzupełnieniem ogrzewania podstawowego pochodzącego z innych źródeł ciepła. Uzyskuje się wtedy efekt tzw. ciepłej podłogi szczególnie pożądany w łazience, holu, czy kuchni. Ogrzewanie podłogowe może być załączane niezależnie od ogrzewania głównego, co jest szczególnie wygodne poza sezonem grzewczym. Jako uzupełnienie ogrzewania instalowane są również dmuchawy łazienkowe, dzięki którym szybko podwyższamy temperaturę w tym pomieszczeniu i utrzymujemy na wyższym poziomie jedynie na czas kąpieli.

Informacja

Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.